IMSP Centrul de Sănătate Pelinia anunță concurs de depunere a dosarelor pentru

ocuparea funcției temporar vacante

Nr.d/o Denumirea funcției pentru concurs Nr. de unități vacante Data limită de depunerea a dosarului pentru concurs
 1  Asistentă medicală comunitară  1,0  30.04.2023
Condiții generale faţă de funcţie
  • Dețin cetățenia Republicii Moldova
  • Dețin cetăţenia altor state, dar domiciliu în Republica Moldova și permis de lucru în Republica Moldova
  • Cunosc limba română scris și vorbit
  • Sunt în capacitate deplină de exercițiu
  • Au starea de sănătate corespunzătoare postului pentru care candidează, atestată pe baza adeverinţei medicale, eliberate de medicul de familie sau de unităţile sanitare abilitate
  • Nu au fost condamnați definitiv pentru săvîrșirea unei infracțiuni, incompatibilă cu exercitarea funcției
  • Îndeplinesc condiţiile de studii prevăzute de lege pentru postul respectiv
  • Îndelinesc condițiile specifice pentru ocuparea postului scos la concurs și vechime în muncă de cel puțin 3 ani.
Condițiile specifice (Calificări profesionale)
  • Studii (obținute în conformitate cu legislaţia Republicii Moldova sau obținute într-un alt stat şi recunoscute și echivalate în condițiile stabilite de Guvern):
  • Diplomă de studii.
  • Experiență profesională – cel puțin 3 ani în specialitate, cu excepția tinerilor specialiști;
  • Cunoştinţe
  • Cunoaşterea prevederilor legislaţiei Republicii Moldova, ce reglementează activitatea în domeniul sănătății, inclusiv ale Codului deontologic a lucrătorului medical și farmacistului;
  • Cunoaşterea politicilor şi procedurilor eficiente, precum şi a practicilor pozitive naţionale şi internaționale în domeniu medicinii.
  • Atitudini/comportamente
  • Responsabilitate, obiectivitate, iniţiativă, flexibilitate, spirit de rezistenţă la efort şi stres, tendinţa spre formare profesională continuă, spirit de muncă în echipă, implicare activă în soluţionarea problemelor ordinare şi extraordinare apărute, ţinută şi comportament corespunzător unui lucrător medical.
Conținutul dosarului de participare
  • Cerere de înscriere la concurs;
  • Copia buletinului de identitate;
  • Copiile diplomelor de studii şi ale altor acte care atestă efectuarea unor specializări sau instruiri;
  • Copie conformă cu originalul a carnetului de muncă sau, după caz, o adeverinţă care să ateste vechimea în muncă şi în specialitate;
  • Adeverinţă medicală care să ateste starea de sănătate corespunzătoare.
  • Curriculum vitae;
  • Copie a certificatului de căsătorie sau copii după documente care atestă schimbarea numelui în cazul în care candidatul şi-a schimbat numele;
  • Referință de la locurile anterioare de lucru.
Oferirea informaţiilor suplimentare și primirea dosarelor

Candidaţii depun documentele personal, prin poştă sau: e-mail (cu condiţia că candidaţii vor prezenta toate actele în original pentru autentificare)

Dosarele pot fi depuse la IMSP CS Pelinia, MD-5629, str.Păcii, 48, birou 14 (secţia resurse umane), între orele 0800-1700, cu excepţia zilelor de sîmbătă şi duminică

Persoana responsabilă de recepţionarea dosarelor şi furnizarea informaţiilor suplimentare este Țurcanu Corina, telefon de contact: 025258246, adresa electronică: cspelinia@ms.md.

Data limită de depunere a dosarului – 30 aprilie 2023 inclusiv, până la ora 17:00
ATRIBUȚIILE POSTULUI
1. Identifică familiile cu risc medico-social din cadrul comunităţii;
2. Determină nevoile medico-sociale ale populaţiei cu risc;
3. Culege date despre starea de sănătate a familiilor din comună;
4. Stimulează acţiuni destinate protejării sănătăţii;
5. Asigură asistența medicală în unitățile de învățământ de pe raza comunei;
6.Identifică, urmărește şi supraveghează medical gravidele cu risc medico-social în colaborare cu medicul de familie şi cu asistenta din cadrul cabinetului medical individual, pentru asigurarea în familie a condiţiilor favorabile dezvoltării nou-născutului;
7. Efectuează vizite la domiciliul lăuzelor, recomandând măsurile necesare de protecţie a sănătăţii mamei şi a nou-născutului;
8. In cazul unei probleme sociale, ia legătura cu funcționarii publici din cadrul Serviciului public de asistență socială și medicală comunitară din aparatul de specialitate al primarului comunei pentru prevenirea abandonului;
9. Supraveghează în mod activ starea de sănătate a sugarului şi a copilului mic;
10. Promovează necesitatea de alăptare şi practicile corecte de nutriţie;
11. Participă, în echipă, la desfăşurarea diferitelor acţiuni colective, pe teritoriul comunei: vaccinări, programe de screening populaţional, implementarea programelor naţionale de sănătate;
12. Participă la aplicarea măsurilor de prevenire şi combatere a eventualelor focare de infecţii;
13. îndrumă persoanele care au fost contaminate pentru controlul periodic;
14. Semnalează medicului de familie cazurile suspecte de boli transmisibile constatate cu ocazia activităţilor în teren;
15. Efectuează vizite la domiciliul sugarilor cu risc medico-social trataţi la domiciliu şi urmăreşte aplicarea măsurilor terapeutice recomandate de medic;
16. Urmăreşte şi supraveghează în mod activ copiii din evidenţa specială (TBC, HIV/SIDA, prematuri, anemici etc.);
17. Identifică persoanele neînscrise pe listele medicilor de familie şi contribuie la înscrierea acestora;
18. Urmăreşte şi supraveghează activ nou-născuţii ale căror mame nu sunt pe listele medicilor de familie;
19. Organizează activităţi de consiliere şi demonstraţii practice pentru diferite categorii populaţionale;
20. Se preocupă de identificarea cazurilor de violenţă domestică, a cazurilor de abuz, a persoanelor cu handicap, a bolnavilor cronici din familiile vulnerabile;
21. Efectuează activităţi de educaţie pentru sănătate în vederea adoptării unui stil de viaţă sănătos
22. Creează rapoarte, documente, situaţii, studii, evaluări referitoare la activitatea specifică compartimentului său;
23. Depune la depozitul arhivei, pe bază de inventar şi proces-verbal de predare-primire documentele create în cursul unui an calendaristic, grupate în dosare, potrivit problematicii şi termenelor de păstrare stabilite în nomenclatorul documentelor;
24. Asigură buna întreţinere a mobilierului, obiectelor şi bunurilor, precum şi buna funcţionare a aparaturii electrice, electronice şi informatice date în responsabilitate şi cuprinse în fişa de inventar, iar în cazul unor deteriorări sau defecţiuni anunţă cu celeritate şeful serviciului administrativ şi de gospodărie comunală sau referentul cu atribuţii în domeniul informatic,după caz;
25. Se preocupă în permanenţă de pregătirea sa profesională, întocmind o listă care să cuprindă actele normative care reglementează activitatea din sfera atribuţiilor sale, inclusiv pe cele prin care se modifică/completează/aprobă acestea; Actualizează şi urmăreşte zilnic programul informaţional pus la dispoziţia instituţiei.
26. Elaborează proiectele de acte de autoritate şi a altor reglementării specifice autorităţilor administraţie publice locale pentru domeniul său de activitate;
27. Asigură promovarea imaginii administraţiei publice locale potrivit atribuţiilor date în competenţa sa;
28. Participă la şedinţele Consiliului Local;
29. Îndeplineşte oricare alte atribuţii prevăzute de lege sau încredinţate de către primarul satului.